Az USA befolyása a német gazdaságra
Joe Biden nemrégiben tett németországi látogatása különleges szimbolikus erővel bírt: a még hivatalban lévő amerikai elnök az amerikai választási kampány forró szakaszában tett látogatást Berlinben. Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnök október 18-án kitüntette Bident a német-amerikai barátság iránti elkötelezettségéért. Másnap, az Olaf Scholz szövetségi kancellárral folytatott megbeszélések után az akkor még hivatalban lévő amerikai elnök kijelentette, hogy Németország Amerika „legközelebbi és legfontosabb szövetségese”. Az elmúlt években az USA és Németország nemcsak politikailag, hanem gazdaságilag is egyre közelebb kerültek egymáshoz. Elég egy pillantást vetnünk a számokra ahhoz, hogy lássuk, mennyi minden forog kockán, hiszen a két ország viszonya megromolhat, ha a republikánus elnökjelöltet újraválasztják - Donald Trump már bejelentette, hogy győzelme esetén az Európából érkező termékeket súlyosan megvámolják majd.
A Szövetségi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint az Egyesült Államok befolyása a német exportiparra ma jóval nagyobb, mint 20 évvel ezelőtt. Tavaly a német export 9,9 százaléka ment az USA-ba. A statisztikai hivatal szerint ezzel az ország immár kilencedik alkalommal lett a német export legfontosabb vásárlója. Az USA 2024 első felében még Kínát is megelőzte Németország legfontosabb kereskedelmi partnereinek listáján, holott az elmúlt nyolc évben töretlenül Kína tartotta ezt a posztot. Más területeken is egyértelmű, hogy a transzatlanti partner egyre nagyobb befolyással bír német gazdaságra.
Galina Kolev-Schaefer és Samina Sultan, a Német Gazdasági Intézet (IW) közgazdászai által készített friss elemzés szerint a szoros transzatlanti gazdasági kapcsolatok „nélkülözhetetlenek” Németországnak. Az USA együttműködési hajlandósága döntően a választási eredménytől függ majd. Az amerikai kereskedelempolitika részben protekcionista irányvonalától és Kína felemelkedésétől függetlenül azonban a német és az amerikai gazdaság továbbra is szorosan összefonódik majd.
Miami kikötő területe: Az USA a német export legfontosabb vevője. Fotó: DPA
A jelenlegi statisztikák megmutatják, hogy Amerika mennyire fontos a német gazdaság számára. Az idei év első negyedévében az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelem volumene – vagyis az export és az import együttesen - 63 milliárd eurót tett ki. A Kínával folytatott árucsere ennél alacsonyabb, alig 60 milliárd euró volt. Az, hogy Amerika megelőzte Kínát a legfontosabb kereskedelmi partnerek listáján, annak is köszönhető, hogy a német vállalatok több árut szállítanak az erős gazdasággal bíró USA-ba. Németországból elsősorban gyógyszeripari termékeket, gépeket, gépjárműveket és gépjárműalkatrészeket exportálnak az tengeren túlra. Németország emellett több árut vásárol transzatlanti partnerétől; az import szűk hét százaléka származott az USA-ból 2023-ban. Ez 2013-ban még 5,5 százalék volt. Németország ezzel továbbra is az USA negyedik legfontosabb kereskedelmi partnere Mexikó, Kanada és Kína után.
2023-ig Kína volt Németország legfontosabb kereskedelmi partnere, azonban a Kínába irányuló export azonban az idei évben csökkenésnek indult. A közgazdászok ennek több okát is látják, melyek között szerepel a népköztársaság gyenge gazdasága. Mindazonáltal Németországban messze a legtöbb importált áru Kínából származik; innen érkezik például a digitális video- és elektromos készülékek 35,7 százaléka. Az egyéb elektromos berendezések behozatalának 27,1 százaléka szintén Kínából származik.
Az USA jelentősége Kínával szemben egyre inkább megmutatkozik a közvetlen befektetésekben. A német befektetők csaknem minden harmadik eurót külföldön, az Egyesült Államokban fektetnek be. Ezzel Németország a negyedik legnagyobb befektető az USA-ban. A Szövetségi Bank adatai szerint a Németországból származó közvetlen befektetések többsége az amerikai pénzügyi és biztosítási szektorba áramlik. Bár az elmúlt tizennégy évben több mint kétszeresére nőtt a Kínába irányuló közvetlen befektetések aránya, 2022-ben 7,9 százalékkal az összes amerikai befektetés kevesebb mint egyharmadát tette ki. A Kínába irányuló német pénzek nagy része az ottani feldolgozóiparba áramlott. A Német Gazdasági Intézet (IW) közgazdászai, Kolev-Schäfer és Sultan elemzésüket a következőképpen összegzik: "Németország és az USA közötti befektetési kapcsolat lényegesen szorosabb - és kevésbé egyoldalú is -, mint Németország és Kína között". Más uniós országok is évtizedek óta lényegesen többet fektetnek be az USA-ban, mint Kínában. Az USA-ban 2022-ben az európai közvetlen befektetések összege 2,66 billió eurót tett ki, míg Kínában mindössze 247 milliárd eurót.
A Szövetségi Gazdasági Minisztérium statisztikái szerint a német vállalatok számítanak a harmadik legnagyobb külföldi munkaadónak az Egyesült Államokban, és a második legmagasabb egy alkalmazottra jutó béreket fizetik. A német leányvállalatok 932.000 alkalmazottjának egyharmada a feldolgozóiparban dolgozik. Az amerikai piac egyre vonzóbbnak számít a német munkaadók számára, különösen Joe Biden elnök hangsúlyos iparpolitikája óta. Kínában viszont jóval kevesebb embert (801.000) foglalkoztatnak német vállalatok. A német munkaerőpiacot vizsgálva kiderül, hogy az amerikai vállalatok nyolcszor annyi embert foglalkoztatnak Németországban, mint a kínai vállalatok. Az amerikai vállalatok emellett a külföldi vállalatok által Németországban elért forgalom 5,5 százalékát termelik. A kínai vállalatok csak marginális 0,5 százalékot tesznek ki.
Szakmai hírekért, újdonságokért, programajánlókért, üzletfejlesztéssel, német & osztrák piacralépéssel kapcsolatos hírekért kövessen minket a Facebookon is!