Az osztrák gazdaság jövő évi kilátásai
Ausztria gazdasága 2024 harmadik negyedévében 0,3%-kal nőtt az előző időszakhoz képest. Az ipar és az építőipar továbbra is recesszióban van. A tartósan pesszimista üzleti hangulat és az alacsony fogyasztói bizalom miatt jelenleg nem várható javulás a gazdaságban.
Az üzleti hangulat továbbra is pesszimista, ami azt jelenti, hogy az ipari és építőipari ágazatban a konjunktúraciklus valószínűleg még nem érte el a mélypontot. Emellett az alacsony fogyasztói bizalom visszafogja a magánháztartások költési hajlandóságát, bár a magánfogyasztás a nyári hónapokban magasabb volt, mint az előző időszakban. A harmadik negyedévben a GDP 0,3%-kal nőtt (a WIFO gyorsbecslése szerint), így nagyjából az egy évvel korábbival megegyezően alakult.
Hallstatt, Ausztria. A fotó illusztráció. Forrás: Depositphotos
Az osztrák ipar és építőipar recessziója a munkaerőpiacon is megmutatkozik. Szeptemberben az alkalmazottak száma mindkét ágazatban jelentősen alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban. A gazdaság egészében azonban a szövetségi Munkaügyi- és Gazdasági Minisztérium (BMAW) becslése szerint októberben enyhén nőtt. Ugyanakkor az osztrák állami foglalkoztatási szolgálatnál (AMS) regisztrált munkanélküliek és a képzésben részt vevők száma is jelentősen emelkedett. Szezonálisan kiigazítva a munkanélküliségi ráta az országos meghatározás szerint a közelmúltban 7,3% volt. A munkaerőpiac egészét vizsgálva 2024 októberében 293.301 munkanélkülit regisztráltak az AMS-nél, és további 78.347 fő vett részt képzéseken. Ez összesen 32.752 fővel több, mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban. A munkanélküliségi ráta éves átlaga 2024-ben várhatóan 7,0% lesz, 2025-re enyhe emelkedést, 7,2%-ot jósolnak.
Az infláció az év eleje óta jelentősen csökkent, a becslések szerint októberben mindössze 1,8% volt, az energiaárak csökkenésének köszönhetően. Az évforduló környékén az infláció várhatóan kissé a 2%-os határ fölé emelkedik, részben a villamosenergia-árplafon eltörlése miatt. A 2024-es évre mindössze 2,9%-os átlagos inflációs ráta várható. A 2025-ös évre pedig az infláció Ausztriában várhatóan átlagosan 2,2%-ra csökken.
Ágazatonként nézve, az élelmiszeriparban január és augusztus között 5%-kal emelkedett a reál termelés, a vegyiparban pedig, bár nyár elején az ipar ismét fellendülésnek indult, 1,3%-kal csökkent a termelés az előző évihez képest. Az acéliparban jelentős visszaesések történtek, január és augusztus között 8%-kal csökkent a termelés – ez a keresleti oldalt érintő nehézségeknek tudható be (építőipar, fémfeldolgozás és az európai beruházási javak ipara). A gépiparban a 2023. évi 3,4 százalékos éves átlagos növekedés után az első nyolc hónapban reálértéken közel 5%-kal csökkent a termelés az előző évhez képest, bár a csökkenés üteme az utóbbi időben némileg lassult. A járműgyártást tekintve a termelés dinamikájának 2023 második felében bekövetkezett lassulását 2024-ben a termelés jelentős visszaesése követte. Az év első nyolc hónapjában az iparágban reálértéken 6,4%-os termeléscsökkenés következett be. Ennek következtében az ágazatban átlagon felüli mértékben csökkent a munkaerő létszáma.
Karácsonyi vásár a bécsi Városház téren. A fotó illusztráció, forrás: Depositphotos
Az építőipari stabilizálódni látszik, bár alacsony szinten. Az építőipari vállalatok rendelésállományának megítélése javult a nyáron, de továbbra is a hosszú távú átlag alatt marad. Bár az ágazatban a termelés visszaesése lassulni kezdett, reálértéken január és augusztus között mintegy 2,5 százalékot tett ki éves szinten.
A nagykereskedelmi eladások csökkenése 2024-ben is folytatódott, bár valamivel lassabb ütemben. Augusztusig reálértéken több mint 3%-kal csökkentek az értékesítések. A várakozásoknak megfelelően a gépjármű-kereskedelem (beleértve a szervizeket is) forgalmának növekedése 2024-ben nem tudta elérni a 2023-as magas, névlegesen 12,4%-os növekedési ütemet. Augusztusra az eladások csak kevesebb mint 3%-kal nőttek, a lendület erőteljes visszaesése mellett. Ez reálértéken 1% körüli forgalomnövekedést eredményezett. A fogyasztók körében tapasztalható nagyfokú bizonytalanság a megtakarítási ráta növekedéséhez, és ezzel szemben a kiskereskedelmi szektor gyenge fejlődéséhez vezetett. Januártól augusztusig az eladások (a benzinkutak nélkül) nominálértéken 2,5%-kal nőttek, bár ez reálértéken nagyrészt stagnálásnak felelt meg. A legjelentősebb visszaesést itt a sportcikkek és a háztartási gépek piacán figyelhettünk meg.
Források:
Wifo
Arbeitplus
Bankaustria
Szakmai hírekért, újdonságokért, programajánlókért, üzletfejlesztéssel, német & osztrák piacralépéssel kapcsolatos hírekért kövessen minket a Facebookon is