Továbbra sem teljesülnek az osztrák gazdaságtól várt növekedések

depositphotos_191691244-stock-photo-austria-eu-flag-with-a.jpgAusztria gazdasági fellendülése továbbra is várat magára, a gazdasági modellek által előre jelzett ciklikus fellendülés elmaradt, különösen érintett ágazatok az ipar, az építőipar és a kiskereskedelem. A bizonytalanság miatt növekedtek az elővigyázatossági megtakarítások, melynek következtében a reálbérek emelkedése csak részben növeli a fogyasztást.

Ausztriában 2024 második negyedévében a reál kiskereskedelmi forgalom 1,5%-kal elmaradt az előző év azonos negyedévében mért értéktől. A feldolgozóiparban a rendelésállomány továbbra is gyenge. A pandémia előtti időszakhoz képest magas kamatok továbbra is fékezően hatnak a beruházási javak iránti keresletre és az ingatlanberuházásokra. Emellett a béremelések Ausztriában is negatívan hatnak az exportorientált ipari vállalatok hozzáadott értékének alakulására és jövedelmezőségére, valamint a munkaerő iránti keresletükre. A világ más régióiban, például Délkelet-Ázsiában, Indiában, az USA-ban és Brazíliában a gazdaság jobban fejlődik, mint Ausztriában vagy Németországban, bár Kína gazdasága jelenleg lassabban növekszik, mint az év elején várták. Az elkövetkező hónapokban az USA-ban is fennáll a lassulás veszélye. Az EKB és az amerikai Fed szeptemberben várható kamatcsökkentései valószínűleg enyhe pozitív impulzust jelentenek majd a világgazdaságnak és a beruházási tevékenységnek.

depositphotos_403638740-stock-photo-businessman-touching-data-analytics-process_1.jpgA fotó illusztráció, forrás: Depositphotos

Az ipar és az építőipar nem tud kilábalni a válságból

Az Economic Sentiment Indicator (kb. gazdasági hangulatmutató), az Európai Bizottság egy fontos indikátora, még nem jelzi az ipari és építőipari recesszió végét. Továbbra is csökkenést jelez a kiskereskedelmi ágazatban, ugyanakkor a hangulat a szolgáltatási szektor többi területén pozitív. A pénzügyi és biztosítási ágazat az S&P beszerzési menedzserindexei szerint világszinten is az egyik leggyorsabban növekvő szolgáltatási ágazat.

A leggyengébben termelő európai térség

A globális ipari beszerzésimenedzser-index (Industrie-Einkaufsmanagerindex) júliusban kissé az 50-es növekedési küszöb alá csúszott.  Az index gyengélkedését elsősorban az eurózóna helyzete okozza. Az ipari termelés a három nagy tagállamban, Németországban, Franciaországban és Olaszországban, valamint Ausztriában csökkent. Ezzel szemben Ázsiában, élén Indiával, a termelési becslések pozitívak voltak. Ágazati különbségek is megfigyelhetőek: a gyógyszeripar érezhetően növekszik, míg a papíripar zsugorodik.

A fogyasztói árindex megközelíti az euróövezeti átlagot

Ausztriában a gyártói árak az elmúlt egy évben folyamatosan csökkennek. Különösen a villamos energia és a gáz árának csökkenése miatt a termelői árindex nemrégiben 2,5 %-kal az előző évi szint alá süllyedt. Árcsökkenést tapasztalhattak néhány köztes alapanyag, például a nyersvas és az acél, valamint a fa és a cellulóz esetében is. Az infláció júliusban 2,9 %-ra csökkent Ausztriában, ami 2021 nyara óta a legalacsonyabb szint. További pozitívum, hogy Ausztria inflációs különbsége az euróövezethez képest 2022 augusztusa óta a legalacsonyabb szintre csökkent. Júliusban 2024-ben mindössze 0,3 százalékpont volt.

A munkaerőpiac leterhelt, különösen az ipar területén

Az osztrák gazdasági teljesítmény 2022 második féléve óta tartó stagnáló vagy csökkenő alakulása mostanra már látható hatással van a munkaerőpiacra is: júliusban a gazdaság egészében mintegy 19 000-rel kevesebb betöltetlen állás volt, mint egy évvel korábban (-17%). A tartósan gyenge rendelésállomány miatt különösen erőteljesen csökkentek az ipar központi területén, a termékgyártásban (-27%). A munkanélküliség viszont jelentősen emelkedett - szintén különösen markánsan a termékgyártás területén. Ezzel szemben a tanulószerződéses állást keresők elérhetősége javult.

Európai Uniós viszonylatban jelentősen csökkenő versenyképesség

A hazai ipari vállalatok saját versenyképességükre vonatkozó értékelései az EU-n belüli exportpiacokon tovább romlottak, és 2024 harmadik negyedévére újabb mélypontot értek el. Feltűnő, hogy a csökkenés különösen Ausztriában hangsúlyos, sokkal inkább, mint Németországban és a legtöbb uniós országban. Ennek egyik oka valószínűleg az Ausztriában különösen erőteljesen emelkedett a munkaerőköltség, ami gyengíti az ipari vállalatok versenyképességét a külföldi versenytársakkal szemben.

depositphotos_76912101-stock-photo-austria-and-europe-flag.jpgA fotó illusztráció, forrás: Depositphotos

Végső soron megállapítható, hogy az osztrák gazdasági fejlődése ismét elmarad(t) a várakozásoktól. A vezető mutatók szerint Ausztriában az ipari, az építőipari és a kiskereskedelmi szektor még mindig recesszióban van. A reálbér növekedést az előrejelzettnél nagyobb mértékben használják fel az elővigyázatossági megtakarításokra, ami azt jelenti, hogy a fogyasztás és a kiskereskedelem nem gyorsul fel. Az ipar nemcsak Ausztriában, hanem globálisan is lényegesen gyengébben teljesít, mint a szolgáltatási szektor, különösen a pénzügyek és a biztosítások.beruházási támogatás (IFB) növelése lenne az első igazi lépés a növekedési pályára való visszatéréshez.

Forrás

  facebook-logo-966bbfbc34-seeklogo_com.pngSzakmai hírekért, újdonságokért, programajánlókért, üzletfejlesztéssel, német & osztrák
piacralépéssel kapcsolatos hírekért 
kövessen minket a Facebookon is!