Németország: „Legyen vége a túlszabályozásnak és a túl magas költségterheknek"
A német feldolgozóipar válsága a gép- és berendezésgyártókat sem kíméli, sőt – mint Bertram Kawlath, az ágazat szakmai szövetsége új, október közepén, Karl Haeusgen utódaként megválasztott elnöke december közepén a VDMA Frankfurtban tartott éves sajtókonferenciáján kifejtette – minden külföldi és hazai külföldi tényezőt figyelembe véve 2025-ben 2 százalékkal tovább csökken a gép- és berendezésgyártók termelése.
2023-ban az ágazat forgalma megközelítette az éves rekordnak számító 263 milliárd eurót, ami - az ágazat termelési volumenének 0,6 százalékos csökkenése mellett – 7,7 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. 2024 első kilenc hónapjában az ágazat forgalma értékben 3,9, volumenben 6,4 százalékkal, míg a termelés mennyisége január és október között 6,8 százalékkal elmaradt a 2023 azonos időszaka teljesítményétől. Az év egészében a termelés mennyiségének 8 százalékos visszaesése valószínűsíthető, a múlt évi teljesítményhez képest.
Az ágazat kapacitás-kihasználtsága a tavalyi 85,9 százalékról 79,1 százalékra mérséklődött, a foglalkoztatottak száma – 1.033 ezer fő – szeptemberben 0,2 százalékkal, 2 ezer fővel elmaradt az egy évvel korábbitól.
Az ágazat exportja – ugyancsak ez év első kilenc hónapjában - értékben 5,2, mennyiségben 7,3, importja mind a behozott áru volumenét, mind az értékét tekintve 11,7 százalékkal mérséklődött. A német gép- és berendezés-gyártók termelésük több mint négy ötödét külföldön értékesítik, ugyanakkor Németországnak a világ gép- és berendezés-kereskedelmében elért részaránya folyamatosan, a 2018. évi 16,1 százalékról 2022-re 13,7 százalékra mérséklődött.
A jövő évben a csökkenő kamatlábaknak nemcsak a fogyasztást, hanem a globális beruházási hajlandóságot is elő kellene segíteniük, s be kellene indulnia a gazdaság élénkülésének. A világgazdaságban azonban nem várható fellendülés. „Az olyan kulcsfontosságú negatív tényezők, mint a háborúk és a protekcionizmus, valamint a strukturális zavarok továbbra is velünk maradnak. Ezért továbbra is sok ellenszéllel kell számolnunk, s ezért megerősítjük előrejelzésünket, mely szerint a gép- és berendezésgyártó ágazat 2025-ben 2 százalékos reálértéken csökkenő termelést könyvelhet el” - mondta az ágazat a tisztségébe a közelmúltban megválasztott elsőszámú reprezentánsa.
Világos, bizalmat kiváltó gazdaságpolitikára van szükség Berlinben…
A termelés csökkenése – igaz, csekély mértékben – a foglalkoztatottak létszámának további csökkenésével fenyeget. A VDMA ezért Németország és Európa, mint gazdasági telephely megerősítése érdekében jelentős politikai fordulatot sürget. „Olyan világot élünk át, amelyet a bizonytalanság jellemez: a háborúk, a kereskedelempolitikai lövészárok-harcok és a szélsőséges pártok és jelöltek választási sikerei miatt, amelyek jelszavaikkal destabilizálni vagy akár tönkre akarják tenni szabad piacgazdaságunkat” – hangzott Bertram Kawlath figyelmeztetése.
Bertram Kawlatha Német Gép- és Berendezés-gyártók Szövetségének (VDMA) elnöke
Ügyvezető partner Schubert & Salzer. Fotó: VDMA
„Szükségünk van végre egy olyan világos és megbízható gazdaságpolitikára, amely bizalmat és szabadságot kölcsönöz a vállalatoknak, s rugalmasságot biztosít számukra a sikerrel megvívott nemzetközi versenyben.” Véget kell vetnie a túlszabályozásnak, az indokolatlanul szigorú technológiai követelményeknek és a túlságosan magas németországi költségterheknek, hangzik a VDMA követelése.
Kawlath külön felszólította a leendő német kormányt, hogy hagyjon fel a kis- és középvállalkozások gyengítésével és sürgősen adja meg nekik a szükséges szabadságot. „A szövetségi kormánynak mindenekelőtt a bürokráciát kell csökkentenie és költségek mérséklését kell biztosítania” - követelte.
Ebbe beleértendő többek között
- a kis- és középvállalkozásokat különösen érzékenyen érintő jelentési kötelezettségek enyhítése,
- a tervezési és engedélyezési eljárások további felgyorsítása, többek között önkormányzati és állami szinten, valamint.
- a vállalatok adóterhének csökkentése a jelenlegi, alig 30 százalék alatti átlagról 25 százalékra - ami még mindig meghaladná az OECD 23 százalékos átlagát.
Ugyanilyen fontos, hogy a túlságosan merevvé vált munkaerőpiac rugalmasabbá tétele és a közepes méretű ipari vállalatok igényeihez való igazítása - hangsúlyozta Kawlath. A jelenleg is tartó recesszió ugyanis nem hagyta érintetlenül a gép- és berendezésépítő ágazatot sem, amely több mint 1 millió alkalmazottal továbbra is a legnagyobb létszámot foglalkoztató ágazat az országban. Egy nemrégiben több mint 500 tagvállalat körében végzett felmérés szerint a megkérdezettek 61 százaléka számít arra, hogy a következő 12 hónapban leépítésre kerül sor, és csak 20 százalékuk számít arra, hogy növelni fogja a létszámát. „Különösen a nagyvállalatok pesszimisták” - mondta a VDMA elnöke. Ezért mielőbb mélyreható reformokra van szükség a munkaerőpiacon.
Ezek közé tartozik - egyebek között -
- a társadalombiztosítás eredeti feladataira való korlátozása - a nem biztosítási jellegű juttatásoktól való elszakadás,
- a heti és élethosszig tartó munkaidő meghosszabbítása és a munkaidőről szóló törvény rugalmasabbá tétele,
- a foglalkoztatás általános ösztönzése, a nyugdíjkorhatár feletti foglalkoztatás megkönnyítése,
- a hazai munkaerő-potenciál teljes körű kihasználása az oktatás és továbbképzés révén,
- a szakképzett munkaerő célzott, képzettségorientált bevándorlása munkaerő-kölcsönző cégek segítségével.
…és Brüsszelben is
A gép- és berendezésgyártás nemcsak a leendő német kormánytól, hanem az új összetételű Európai Bizottságtól is politikai fordulatot vár. „Sok minden, ami a vállalatainkat terheli, Brüsszelből jön”, ugyanakkor „úgy tűnik, hogy az EU most irányt akar váltani. Az új Bizottság megtette az első lépést, és az európai ipar megerősítését a legfontosabb prioritásává tette. De most már mi is eredményeket akarunk látni” - követelte a VDMA elnöke.
Ezek közé tartoznak:
- A bürokrácia komoly csökkentése, amely konkrét intézkedésekkel azonnal végrehajtja az uniós szabályozási keret bejelentett egyszerűsítését. Különösen az elmúlt jogalkotási időszak jogszabályait kell felülvizsgálni.
- A piacra jutási feltételek javítása, amire Európa exportorientált iparának sürgősen szüksége van. A Mercosur-államokkal kötött megállapodás, amely végre látótávolságon belül van, nem bukhat meg az Európai Tanácsban vagy a Parlamentben, ráadásul azt további megállapodásoknak kell követniük.
- Az EU belső piacának megerősítése a még meglévő akadályok felszámolására irányuló ambiciózus kezdeményezésekkel. Innovációs stratégiára is szükség van a Draghi-jelentésben megállapított, az Egyesült Államokkal és Kínával szembeni innovációs szakadék megszüntetéséhez.
A VDMA éves sajtókonferenciájának elnöksége. A képen Bertram Kawlath, a szövetség elnöke, Thilo Brodtmann főtitkár, Dr. Ralph Wiechers vezető közgazdász és – az elnök jobb oldalán – Holger Paul kommunikációs igazgató. Fotó: VDMA
Kihívások az Egyesült Államokban…
A sajtótájékoztatón bemutatott felmérés szerint a német gépipari vállalatok 72 százaléka, azaz közel háromnegyede szeretné bővíteni üzleti tevékenységét az Egyesült Államokban, a piac mérete, növekedése és a vevőkhöz való közelség folytán. Donald Trump 2025 januári hivatalba lépése után ugyanakkor a gép- és berendezésgyártóknak is fel kell készülniük az amerikai üzleti életben várható új turbulenciákra. „A Trump 2.0 korszak szinte biztosan nagyobb zavarokat fog okozni, mint az első ciklus. Felkészültünk a nagyobb zavarokra, de úgy gondoljuk, hogy az amerikai piac továbbra is lehetőségeket kínál majd számunkra” - mondta Kawlath. Az összes importra kivetett 10-20 százalékos amerikai importvámok erősen (49 százalék) vagy nagyon erősen (19 százalék) befolyásolnák a vállalatok versenyképességét.
Emellett „arra kell számítani, hogy Donald Trump második hivatali ciklusa alatt fokozódik Amerika konfrontációja Kínával. Kemény versenyt látunk a világelsőségért, amelyet Kína 2049-re szeretne a maga javára eldönteni. A németországi és európai gépipari vállalatoknak feltétlenül fel kell
készülniük erre az ütésváltásra.” Ugyanakkor: „Amerika újraiparosításának előmozdítása érdekében az országnak továbbra is szüksége lesz fontos tőkejavakra Európából és Ázsiából. Hosszú távon ezt lehetőségként ítéljük meg” - tette hozzá.
…és Kínával szemben
Kínával kapcsolatban a német gép- és berendezésgyártó ipar egyre élesebb versenyre számíthat - a harmadik piacokon is. Ezt a versenyt kormányzati beavatkozások torzítják. „Általánosságban elmondható, hogy a kínai vállalatok számos ágazatban érthetetlen áron kínálják termékeiket. A Kínáról szóló, 2024. júliusi versenytanulmányunkban kimutattuk, hogy ott a gépipari vállalatok számára minden szinten számos támogatás létezik. Egyértelműen követeljük, hogy a német és az európai döntéshozók ne hagyják annyiban a dolgot és ragaszkodjanak a WTO-szabályok betartásához.” Azaz „a kínai versenysértésekkel szemben WTO-konform intézkedésekkel kell fellépni” - hangsúlyozta a VDMA elnöke.
Felértékelődött a klímavédelem
Még ha jelenleg az európai kormányválságok, valamint az ukrajnai és közel-keleti háborúk uralják is a politikai eseményeket, „a klímaváltozás kordában tartásának nagy kihívása továbbra is ugyanolyan sürgető, mint valaha” - hangsúlyozta a VDMA elnöke. „Az éghajlatváltozás globális sorskérdés, az is marad és nagy lehetőséget kínál az ágazat számára”.
Kawlath méltatta a közelmúltban Bakuban tartott éghajlatváltozási konferencián hozott döntést, mely szerint megteremtik a széndioxid-kibocsátás csökkentés globális piacának alapjait. Ez lehetővé teszi, hogy az éghajlatvédelem világszerte költséghatékonyabbá váljon és felgyorsuljon a technológiák világszerte történő elterjedése. „A rendszeren azonban még sokat kell dolgozni. Ezért egyértelmű felhívást intézünk: az új német kormánynak és az új összetételű EU-bizottságnak egyszerűsítenie kell az éghajlatvédelmet és az energiaátállást, s piacorientáltabb módon kell megszerveznie azokat. A globális lehetőségek kihasználása, valamint a németországi és európai értékteremtés kiépítéséhez és fenntartásához azonban … minden szinten pragmatikus megközelítésekre és megoldásokra van szükség”, hangsúlyozta az évzáró sajtótájékoztatón Bertram Kawlath, a Német Gép- és Berendezés-gyártók Szövetségének elnöke.
Az összefoglalót Juhász Imre volt külgazdasági szakdiplomata, a Magyar-Bajor Baráti Társaság elnökségi tagja készítette, az írást az ő szíves engedélyével közöljük.
Szakmai hírekért, újdonságokért, programajánlókért, üzletfejlesztéssel, német & osztrák piacralépéssel kapcsolatos hírekért kövessen minket a Facebookon is